Сьогодні, 01 липня 2020 року, почалася нова ера – ера кримінальних проступків. День, про який так багато говорили, дискутували. Що це таке? Як саме змінився кодекс? Як з цим бути та працювати? Що потрібно знати пересічним громадянам? Плюси та мінуси? Відсьогодні ми розпочинаємо публікувати серію статей з відповідями на ці та інші питання.
⁉️ Тож, що саме сьогодні побачили юристи у КК?
1️⃣ Не має «злочинів», є «кримінальні правопорушення».
Тобто забудьте про стару-добру статтю 11. Відтепер кримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом кримінального правопорушення.
2️⃣ Можете забути й про звичну класифікацію, передбачену статтею 12.
Відтепер кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини. З КК зникає поняття «злочин середньої тяжкості», а всі злочини, які раніше так класифікувалися, вважатимуться нетяжкими.
‼️ Кримінальним проступком є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 51 тис. грн.) або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
❗️ Злочини поділяються на:
? нетяжкі (основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 тис. грн.) або позбавлення волі на строк не більше п’яти років);
? тяжкі (основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше двадцяти п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 тис. грн.) або позбавлення волі на строк не більше десяти років);
? особливо тяжкі (основне покарання у виді штрафу в розмірі понад двадцять п’ять тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425 тис. грн.), позбавлення волі на строк понад десять років або довічного позбавлення волі).
3️⃣ Інститут звільнення від КВ зазнав змін у частині дійового каяття.
Відтепер особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин (а було – «вперше вчинила злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості»), крім корупційних кримінальних правопорушень, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення (а було – «злочину») щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
4️⃣ Введення статті 286-1, якою передбачається кримінальна відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Ми не будемо зупинятися на цій темі, оскільки чекаємо повернення з підписом Президента Закону за проектом №3314, яким скасовується її введення. Про це писали
5️⃣ Й, зрозуміло, що технічно відбулася зміна термінів. Відтепер ми маємо поняття «кримінальне правопорушення», «кримінальна протиправність», «кримінальний проступок» тощо. Такі зміни відбулися чи не у кожній статті КК.
Це, щоб ви не лякалися, коли відкриєте Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень».
Тож відсьогодні сміливо можна викинути у смітник свої старенькі друковані КК. ??
Далі буде..