Платні пляжі та водойми? Чи потрібно платити, щоб скупатися?

По всій території України існує біда з незаконною забудовою берегів річок та озер з порушеннями Конституції України та діючого законодавства. А новий закон про безперешкодний доступ до води повноцінно ще не встиг запрацювати через епідемію коронавірусу. Так, юридично це чинний нормативно-правовий акт, а фактично.. а фактично у нас зажди були проблеми з доступом до водних ресурсів. ??‍♂️

‼️ Та варто пам’ятати й про такі норми

Зокрема у статті 47 Водного кодексу України зазначено, що «загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб безкоштовно, без закріплення водних об’єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів».

Право користуватися природними об’єктами закріплено у статті 13 Конституції України, де чітко визначено, що «земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України … є об’єктами права власності Українського народу. Кожний громадянин має право користуватися природними об’єктами права власності народу відповідно до закону». До речі, це норма прямої дії!

Тож відповідно до чинного законодавства України стягувати плату за вхід до пляжу – протизаконно. Будь-які «приватні платні VIP-пляжі» з обмеженим і платним входом є протизаконним явищем, що потребує втручання правоохоронних органів. Тому якщо на певній локації обмежують вхід на пляж та вимагають плату, громадянин має право відразу викликати поліцію.

☝? Купання на пляжах є реалізацією громадянами права загального користування і не може бути платним. Обмеження (заборона) загального користування допускається локально лише з метою охорони життя і здоров’я громадян, охорони навколишнього природного середовища та з інших передбачених законодавством підстав і проводиться у затвердженому законодавством порядку.

Так, згаданим вище законом громадянам забезпечується безперешкодний та безоплатний доступ до узбережжя морів, морських заток, лиманів та островів у внутрішніх морських водах у межах пляжної зони, до берегів річок, водойм та островів для загального водокористування.

❗️ Забороняється обмеження загального водокористування, у тому числі обмеження купання та плавання на човнах, любительського і спортивного рибальства, причалювання до берега у світлу пору доби у зв’язку з перебуванням земельних ділянок прибережних захисних смуг (пляжної зони) у користуванні юридичних або фізичних осіб, крім передбачених законом випадків.

❗️ Забороняється у прибережних захисних смугах влаштовувати огорожі або інші конструкції, що перешкоджають доступу громадян до берегів річок, водойм та островів, крім передбачених законом випадків. У межах пляжної зони прибережних захисних смуг також забороняється влаштування огорож або інших конструкцій, що перешкоджають доступу громадян до узбережжя морів, морських заток, лиманів та островів у внутрішніх морських водах.

‼️ Обмеження у будь-який спосіб безперешкодного або безоплатного доступу громадян до вищезазначених об’єктів тягне за собою накладення штрафу.

☝? До речі, всі огорожі й таке інше повинні були бути демонтовані до 21 лютого цього року. Як бачимо на практиці – «щось не склалося».