Про пільги, податки, штрафи та інше під час карантину

17 березня на ранковому позачерговому засіданні ВРУ прийняла в цілому законопроект №3220 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)». За якими «податковими» правилами ми будемо жити найближчий час?

Звільнення від штрафів з 1 березня по 31 травня 2020 року

За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року, штрафні санкції не застосовуватимуться. Крім санкцій за:

  • порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема, страхування додаткової пенсії;
  • відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
  • порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, які застосовуються на загальних підставах;
  • порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.

Також протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня, підлягає списанню.

Що вважати порушенням податкового законодавства, законопроект не уточнює. Можливо, це будь-які норми ПКУ та підзаконних нормативних актів. Однак треба пам’ятати про винятки, яких скасування штрафів та пені не стосується. Відкритим залишається застосування штрафів за несвоєчасну реєстрацію податкових та акцизних накладних. Адже їх серед обов’язкових винятків немає (обов’язковими є лише нарахування, декларування та сплата ПДВ і акцизу).

Мораторій на податкові перевірки з 18 березня по 31 травня 2020 року

Для цього мораторію встановлений лише один виняток – він не стосується документальних позапланових перевірок щодо бюджетного відшкодування з ПДВ.

Якщо перевірка вже почалася, то вона підлягає зупиненню на період до 31 травня 2020 року. Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.

Також на період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності щодо накладання штрафів при перевірках.

Несплата плати за землю та податку на нерухомість

Не нараховується та не сплачується за період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.

Звільнення від ЄСВ для самозайнятих фізосіб та фермерів

Тимчасово звільняються від нарахування та сплати ЄСВ всі ФОП, особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року за себе.

Але такі особи можуть самостійно прийняти рішення про сплату єдиного внеску за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року у розмірах та порядку, визначених законодавством.

Період несплати ЄСВ через пандемію коронавірусу все рівно потрапляє до страхового стажу фізособи (відповідні зміни вносяться до Закону про пенсійне страхування). Але поки що не зрозуміло, що за такі 2 місяці зазначатиме в Звіті з ЄСВ така фізособа.

Звільнення від штрафів з ЄСВ

Тимчасово штрафні санкції не застосовуються за такі порушення, вчинені щодо періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року:

  • несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
  • неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
  • несвоєчасне подання звітності, передбаченої цим Законом, до податкових органів, в т. ч. щодо штрафів за повторне неподання звіту з ЄСВ стосовно періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року.

Також протягом періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

Напевно, наведені норми встановлені для роботодавців. Однак сплата ЄСВ та звітування про нього за ці 2 місяці не скасовуються!

Мораторій на перевірки з ЄСВ з 18 березня по 18 травня 2020 року

Законопроектом передбачено встановлення мораторію на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період з 18 березня по 18 травня 2020 року.

Документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, зупиняються до 18 травня 2020 року.

Мораторій на інші види перевірок до 31 травня 2020 року

Тимчасово до 31 травня 2020 року забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових перевірок, крім державного нагляду:

  • за діяльністю суб’єктів господарювання, які відповідно до затверджених КМУ критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику;
  • у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
  • у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Лікарняні через коронавірус

У статті 22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» вводять окремий вид непрацездатності – період перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров’я, а також й на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій.

У тексті законопроекту нічого не говориться про оплату перших 5 днів. Сподіваємося, що перші 5 днів оплатять роботодавці.

Декларування доходів фізосіб за 2019 рік

Річна декларація про майновий стан і доходи за 2019 рік фізособами, які повинні були відзвітувати до 1 травня, завдяки законопроекту подаватиметься до 1 липня 2020 року.

Чи можна не платити за споживчий кредит?

У Законі України «Про споживче кредитування» з’явиться нова норма, яка:

  • дозволятиме прострочення сплати кредиту та процентів за ним без санкцій з 1 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року
  • заборонятиме підвищувати процентну ставку за вже наданими кредитами з 1 березня 2020 року по 31 травня 2020 року.

Ці дві речі пов’язані між собою. Тобто збільшувати процентну ставку через прострочення платежів за кредитом теж буде не можна.

Але буде і виняток: збільшувати процентну ставку можна, якщо це передбачено договором, тобто процентна ставка за визначенням є змінюваною (ч. 4 ст. 1056-1 ЦКУ).

Такі ж нові правила повинні застосовуватися і щодо кредитів, визначені ч. 2 ст. 3 Закону України «Про споживче кредитування». Однак, в ній зараз наведено перелік кредитів, на які не поширюється цей Закон. Зокрема, серед них є безпроцентна позика або кредити, які надаються ломбардами на вартість предмету застави.