В Україні вводять комендантську годину та прослуховують всі мобільні телефони?

Посадові особи несуть нісенітницю, преса це все гарненько «прикрашає», потім мережею поширюються чутки і українці починають скупати гречку. Сьогодні поговоримо про дві новини, які викликають найбільше питань у не юристів.

У поліції Києва вважають, що комендантська година допоможе у боротьбі з мародерством у столиці. Це заява голови Нацполіції Києва Андрія Крищенка.

Нещодавно ми говорили про можливість на умови запровадження комендантської години. Якщо коротко, то, якщо ж Президент України Володимир Зеленський все ж таки вирішить ввести надзвичайний стан чи у певних областях, чи на всій території України, то підставою його введення буде пункт 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану», відповідно до якого надзвичайний стан може бути введений в разі виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (стихійного лиха, катастроф, особливо великих пожеж, застосування засобів ураження, пандемій, панзоотій тощо), що створюють загрозу життю і здоров’ю значних верств населення. У такому випадку, відповідно до статті 18 цього ж Закону, комендантська година вводитися не буде.

Чому?
Бо комендантська година під час надзвичайного стану можлива лише у зв’язку з масовими порушеннями громадського порядку. Власне стаття 18 містить таку норму: «У разі введення надзвичайного стану з підстав, зазначених у пунктах 2-7 частини 2 статті 4 цього Закону, додатково може здійснюватися запровадження комендантської години (заборона перебувати на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень особи у встановлені години доби).

Чи на пресу, чи на наших посадовців вже бракне емоцій. При чому тут мародерство? У нас що, війна у Києві?

Мародерство – це викрадення на полі бою речей, що знаходяться при вбитих чи поранених. Це легальне визначення, передбачене у диспозиції статті 432 КК України! До того ж суб’єкт злочину є спеціальний – це військовослужбовець.

Про «прослушку» мобільних телефонів.

Скоріше за все, мається на увазі все ж установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу. Це така негласна слідча (розшукова) дія, передбачена статтею 268 КПК України. Вона проводиться у випадках, якщо відомості про злочин чи особу, яка його вчинила, неможливо отримати в інший спосіб. Проводиться на підставі ухвали слідчого судді у рамках кримінального провадження.

«Інформована добровільна згода особи на проведення протиепідемічних та/або профілактичних заходів» — саме так називається лист, що «посвідчує зобов’язання сидіти вдома» містить лише відомості про ПІП та номер документу, що посвідчує особу. Ні номеру телефону, ні адреси, де особа повинна перебувати на самоізоляції – нічого. SIM-карти в Україні ми купляємо без паспорту, можемо змінювати їх що дня. І логічно те, що повинен бути якийсь реєстр таких осіб. Про витребування інформації у банків – окрема історія.

Тож, механізму не має. І це все просто балачки, щоб українці сиділи вдома. І ми закликаємо вас #залишайсявдома. Але хоча б чесно, відверто та без неправдивих повідомлень!

Бережіть себе!