Дуже спрощено мета закону полягає в тому, щоб розвантажити слідчих правоохоронних органів від «дрібних» справ, передавши їх дізнавачам – окремому структурному підрозділу, що спеціалізується на правопорушеннях невеликої тяжкості – проступках.
❓ У чому різниця між злочинами невеликої тяжкості і проступком?
Головним чином, у покаранні. Якщо до 1 липня 2020 року до «легких» належали злочини, за які передбачено до 51 000 грн. штрафу та/або до 2 років позбавлення волі, то проступки передбачають такий же рівень штрафу, але вже без тюремного терміну.
❓ У чому особливість проступку?
? По-перше, він не є злочином, тому після відбуття покарання за нього у особи немає судимості.
? По-друге, його розслідуванням займається не слідчий, а дізнавач, «полегшена» версія слідчого.
‼️ Під час розслідування проступку можна проводити будь-які слідчо-розшукові дії, крім негласних. При цьому робити це можна ще до внесення інформації про проступок до ЄРДР.
❓ Де прихована корупція?
Якщо під час розслідування проступку з’ясується, що особа все ж скоїла злочин (наприклад, звичайна крадіжка – це проступок, а в організованій групі – вже злочин) – справа має бути передана слідчим органам. І навпаки, якщо слідчі під час розслідування злочину з’ясують, що він «дуже незначний» (проступок), вони повинні будуть передати справу дізнавачам.
Це можливість «комерційної» перекваліфікації одного виду правопорушення в інший в обох напрямах. І цей «бізнес» дуже вигідний, оскільки ніхто не хоче мати судимість! Як правило, проступком є «базове» правопорушення, а його повторність, груповий характер або інші обтяжуючі обставини перетворюють його в «повноцінний» злочин.
☝? З 1 липня в КК України істотно посилюється покарання за більш ніж 100 статтями. Це дозволило вивести ряд правопорушень із категорії проступків, максимальне покарання за які – не більше 3000 прожиткових мінімумів, або 51 000 грн., у розряд злочинів.
Однак далеко не всі «проблемні» статті потрапили під «удосконалення», внаслідок чого досить серйозні правопорушення перетворяться на проступки зі спрощеним форматом розслідування й відсутністю судимості в осіб, які їх вчинили.
Трішки пізніше розповімо про те що та як змінилося.
Далі буде..