«Надзвичайний стан через поширення коронавіруса вже ввели ряд країн, а також Чернівецька область та місто Радомишль» — це теза одного з інформаційних інтернет-ресурсів. І, щоб ви знали, ця теза не відповідає дійсності.
У Чернівецькій області та місті Радомишль Житомирської області введено режим надзвичайної ситуації! Не можна ставити знак рівності між поняттями «надзвичайна ситуація» та «надзвичайний стан». Це різні режими. Різний порядок їх уведення. Різні наслідки.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану» надзвичайний стан в Україні або в окремих її місцевостях вводиться Указом Президента України, який підлягає затвердженню Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення Президента України. Пропозиції щодо введення надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях Президентові України подає Рада національної безпеки і оборони України, у деяких випадках – за пропозицією Кабінету Міністрів України.
Указу Президента України про введення надзвичайного стану в Чернівецькій області та місті Радомишль Житомирської області НЕ МАЄ!
Відповідно до статті 14 Кодексу цивільного захисту України у разі виникнення надзвичайної ситуації за рішенням відповідно Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської чи Севастопольської міських державних адміністрацій для єдиної державної системи цивільного захисту у повному обсязі або частково для окремих її територіальних підсистем тимчасово встановлюється режим надзвичайної ситуації.
При чому тут Нацполіція? Нижче відповідь на ваші питання на кшталт «чого тепер чекати від копів?».
Виконання покладених на них завдань.
Відповідно до пункту 24 частини 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань сприяє забезпеченню відповідно до закону правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
Одразу надамо визначення «надзвичайної екологічної ситуації».
Надзвичайна екологічна ситуація — надзвичайна ситуація, при якій на окремій місцевості сталися негативні зміни в навколишньому природному середовищі, що потребують застосування надзвичайних заходів з боку держави (частина 2 статті 1 ЗУ «Про зону надзвичайної екологічної ситуації»).
Відповідно до статті 13 Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану» в умовах надзвичайного стану органам, що здійснюють управління на відповідній території, Указом Президента України про введення надзвичайного стану, затвердженого Законом України, визначаються межі додаткових повноважень для здійснення заходів, необхідних для якнайшвидшої нормалізації обстановки, відновлення конституційного правопорядку і законності, а також для ліквідації загрози безпеці громадян.
Тобто, додаткові повноваження органам Нацполіції будуть надані лише після того, як буде введено режим надзвичайного стану Указом Президента України. Перелік таких повноважень міститься або ж у цьому Указі Президента України, або у актах органів, що здійснюють управління на відповідній території. Введення режиму надзвичайної ситуації не передбачає ніяких обмежень прав та свобод для громадян і не «додає» нових повноважень органам Нацполції, окрім більш інтенсивної роз’яснювальної роботи.
Живемо спокійно!