Що нового для ВСІХ пенсіонерів і одержувачів соціальної допомоги та як РЕАЛЬНО стягнути заборгованість за пенсією (переселенцям також)

Товариство! Особи пенсійного віку, звісно, перебуваючи на самоізоляції, чекають на обіцяні Урядом підвищення пенсій:

  • по + 1000 гривень разово у квітні кожному, у кого виплати менше за 5000 гривень;
  • по + 500 гривень кожному, хто старший за 80 років, за умови, що розмір пенсійної виплати не перевищує 9205 гривень. Для вказаних пенсіонерів із страховим стажем 20 років для жінок та 25 років для чоловіків пенсійна виплата не може бути менш ніж 2600 грн.;
  • мінімальна пенсія 2100 грн. особам, які мають тривалий страховий стаж (30 років для жінок та 35 років для чоловіків);
  • індексація пенсій всім у травні 2020 року на 11%.

Тут все зрозуміло. Давайте тепер про цікавеньку «гру чиновників з законом».

Інформували вас про протиправність припинення виплат ВПО та про мораторій на скасування останнім цього статусу.  Також діє мораторій на припинення усіх соціальних виплат та передбачено їх автоматичне продовження (якщо вони раніше того потребували).

Найболючіше – це питання стягнення заборгованості за пенсією, яка утворилась унаслідок протиправного припинення її виплати.

Справа в тому, що органи пенсійного забезпечення не сплачують заборгованість навіть на підставі рішень суду, які набрали законної сили. При цьому ПФУ раніше посилались на одну постанову КМУ, яка згодом була скасована судом, а тепер вже посилаються на те, що Кабінетом Міністрів України взагалі не прийнято окремий порядок сплати заборгованості.

Тут просто без коментарів щодо впертої винахідливості державних органів. Це просто апофеоз!

Щоб довго не приводити «сухі» норми Закону, ми коротко і твердо скажемо: викладена позиція Пенсійного фонду України є незаконною!

Вищевказаний Порядок вже дуже тривалий час черговий Уряд не приймає. Це, звісно, бездіяльність з його боку. Проте, про це якось не прийнято «говорити у голос».  Річ також в тому, що судом, як правило, не стягується не конкретна сума заборгованості, а покладається обов’язок на відповідний орган Пенсійного фонду України нарахувати і виплатити заборгованість.

Однак і при таких приписах суду вони мають бути виконані без усіляких «але»!

За національним законодавством, рішення суду, які набрали законної сили, обов’язкові для виконання і не можуть бути переглянуті.

Частиною 2 ст. 46 Закону України №1058-IV визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

І не треба тут більше ніяких додаткових підзаконних нормативно-правових актів, які фактично підміняють собою Закон.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Законита інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй  (див. статтю 8 Конституції України);

Не може застосовуватись підзаконний нормативно-правовий акт, що суперечить положенням Конституції України та вимогам ч. 2 ст. 46 Закону України №1058-IV.

Таким чином щодо сплати присуджених коштів, НЕ підлягають застосуванню НЕ існуючі порядки Кабінету Міністрів України. Такі порядки і не можуть визначатись Кабміном, бо вже закріплені Законом.

Навіть закон не може звужувати змісту та обсягу існуючих прав і свобод (стаття 22 Конституції України).

Згідно з позицією Європейського Суду з прав людини, рішення якого є в України джерелом права:

  • реалізація особою права, яке пов’язане з отриманням бюджетних коштів, не може бути поставлена в залежність від наявності бюджетних асигнувань;
  • права особи, на користь якої постановлено судове рішення, повинні бути відновлені без додаткових дій з її боку.

Така ж позиція і у Верховного Суду, правові висновки якого ОБОВ’ЯЗКОВІ для посадових осіб (див. ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).

Як діяти, якщо є рішення суду щодо виплати заборгованості за пенсією?

Реально допоможе лише зміна способу і порядку виконання судового рішення.

У такому випадку потрібно додатково звернутись до суду із певною заявою.

Після винесення ухвали вона підлягає пред’явленню разом із судовим рішенням до органу Державного казначейства України, який самостійно переведе вам з рахунку відповідного пенсійного фонду конкретну суму заборгованості.

Так, КАС України (ст. ст. 382, 383) передбачені механізми, які мають стати на захист стягувача. Проте, на практиці суди не завжди охоче виносять відповідні ухвали.

І реально мало чим допоможе виконавча служба. Приватні ж виконавці у даному випадку взагалі такі рішення не виконують.

Важко? Звертайтесь, ми знаємо, що робити!