30 березня Рада прийняла закон про додаткові соціальні та економічні гарантії на час епідемії (проект №3275). У ньому серед іншого є також окремий пункт про медпрацівників та інших фахівців медустанов, задіяних в боротьбі з епідемією COVID-19. Прописано, що їм належать надбавки до 300% заробітної плати. Тобто, мова йде про щомісячні виплати на рівні чотирьох зарплат (одна за штатним розкладом і три – в якості доплати).
Варто зазначити, що про доплати медикам, але тільки не в 300%, а в 200%, сказано також в одному з попередніх законів з «антивірусного пакету», який парламент прийняв кількома тижнями раніше. Але тоді заява про 200% надбавки обурила медичну спільноту через існуючий ще з 2003 року Наказ «Про умови оплати праці медичних та інших працівників за період роботи по ліквідації епідемій і спалахів з інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб», яким і так передбачені ці 300%.
Втім, хоча норма про доплати «за інфекції» в Україні була, ніяких доплат медики поки не отримали, хоча спалах коронавірусу в нашій країні вже є, і розмах епідемії з кожним днем тільки зростає.
Як це часто у нас буває, є закон і «нормативка», але не має механізму виплат, переліку конкретних лікарських спеціальностей, яким належать доплати. Тобто, нічого не працює. У Законі від 17 березня 2020 року №530-IX прописано, що Кабмін в семиденний термін повинен своєю постановою затвердити механізм. Тиждень давно пройшов, але постанови уряду все ще немає. Тобто, на цей момент доплати для медиків існують тільки на папері.
У новому законі схема не змінюється – механізм доплат повинен розписати Кабмін. Коли саме він це зробить – питання відкрите. Незрозуміло з яких фондів будуть доплати. Рада повинна була вирішити саме це питання – знайти джерело фінансування. Але поки цього не зробили, тому доплати можуть традиційно перекласти на місцеву влади. У деяких містах вже приймають рішення про муніципальні доплати медикам. Скажімо, у Львові лікарям обіцяють по 10 тисяч гривень до зарплати, в Києві анонсовані доплати в 5-10 тисяч гривень (крім тих 1-4 тисяч, які медики вже отримують), над муніципальними доплатами думають також в Одесі.
До того ж закон ще не набув чинності. Тому дієвим залишається Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 02.06.2003 року №145 «Про умови оплати праці медичних та інших працівників за період роботи по ліквідації епідемій і спалахів з інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб».
❓ Який механізм захисту свого права на доплати?
Керівник закладу охорони здоров’я повинен видати відповідний наказ, яким медпрацівнику буде нараховано доплату. З таким наказом вас повинні ознайомити під розпис. Вихід один – наполягати.
Відповідно до пункту 2 Наказу №145 від 02.06.2003 року оплата праці медичних та інших працівників за період роботи з ліквідації епідемій і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб здійснюється за рахунок асигнувань на охорону здоров’я та додаткових асигнувань на проведення протиепідемічних заходів з державного та місцевих бюджетів. Виділення додаткових коштів на оплату праці за рахунок асигнувань на проведення протиепідемічних заходів здійснюється у встановленому Міністерством охорони здоров’я і Міністерством фінансів порядку витрачання бюджетних асигнувань на заходи з боротьби з епідеміями, оплату праці й відрядження медичних та інших працівників, які направлені на боротьбу з епідеміями.
І колись її виплатять..
А якщо ні, тоді можна сміливо звертатися з позовом до суду.