Я вже разом з колегою давав коментарі стосовного цього президентського законопроекту телеканалу Зік (https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=RwRL_NAsnDo&feature=youtu.be) та 24 каналу (https://24tv.ua/yak_svit_borovsya_iz_zlodiyami_v_zakoni_ta_shho_proponuye_nash_zakonoproyekt_n1273098). Проте вказаний законопроект за свій тернистий шлях, а це півроку, видозмінювався багато разів.
Почну з того, що з прийнятого закону зникло поняття «злодія в законі». Тепер це «вор в законі» і при цьому суб’єктний склад серйозно розширено. Тепер до нього прирівнюється особа, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу. Що це таке і з чим це їдять закон нормальної відповіді не дає. Те визначення, що це «особа, яка завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям, здійснює злочинний вплив і координує злочинну діяльність інших осіб, які здійснюють злочинний вплив» не витримує жодної критики. Треба розуміти, що «вор в законі» це злодійське визначення, і вводити такий сленг в закон, м’яко кажучи, недоречно. З таким підходом це може бути будь-яка особа, адже вказаний статус не має офіційного визначення, і як його довести в суді питання відкрите. Тягнути в суд таких же осіб як свідків? При цьому «злочинний вплив на осіб, які здійснюють злочинний вплив» це не масло масляне, а вже якийсь брєд. Перебування у вказаному статусі вже не є кримінально-караним діянням, як передбачалось попередньо.
Також ще більше бентежить визначення поняття «злочинний вплив», яке слід розуміти як «будь-які дії особи, яка завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям, сприяє, спонукає, координує або здійснює інший вплив на злочинну діяльність, організовує або безпосередньо здійснює розподіл коштів, майна чи інших активів (доходів від них), спрямованих на забезпечення такої діяльності». Так от, шановні законодавці, вказаний вплив може здійснювати особа, яка взагалі не має відношення до злочинної діяльності. Тоді чому він злочинний? А на яку чи чию злочинну діяльність здійснюється цей вплив написати взагалі забули. Як і те що саме собою становить злочинна діяльність.
Але ще смішніше виглядає стаття 255-1 «Встановлення чи поширення злочинного впливу». Хто не зрозумів, це «преступное влияние». За «преступное влияние на общество» передбачено до 10 років позбавлення волі. Ну от вам приклад: жити «по-понятіям» це поширення злочинного впливу чи ні в суспільстві?
Проводити так звані сходки заборонено для певних видів злочинної діяльності які передбачені у ст. 255-2 КК України, а от наприклад для «коронування осіб» ні, адже це надання спеціального злочинного статусу, а не організація чи координація злочинної діяльності.
І таких прогалин багато. З нашим рівнем корупції і низьким професійним рівнем правоохоронних органів і таким законом виправдовувальних вироків буде багато.
Парадоксально, але був випадок, коли рейдери проплатили всю правоохоронну систему від слідчого до Апеляційного суду і майже «віджали» бізнес у клієнта. Знаєте хто допоміг? Тому думай..те…